35. Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych w Łapszach Wyżnych (35.Prehliadka Krajanských Dychových Hudieb)

W niedzielę 4 września w Łapszach Wyżnych odbyła się impreza kulturalna na wolnym powietrzu, tj. 35. Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych połączona z jubileuszem 130 – lecia orkiestry  dętej w Łapszach Wyżnych, zorganizowana przez ZG Towarzystwa Słowaków w Polsce oraz sołectwo Łapsze Wyżne.

O godz.13.00 odprawiona została uroczysta słowacka Msza św., po niej do amfiteatru w centrum wsi przemaszerowały, grając orkiestry dęte. Po przywitaniu zebranych rozpoczęła się uroczystość 130 – lecia działalności miejscowej orkiestry, nagrodzenie zasłużonych członków i weteranów. Orkiestra zaś wykonała prawie godzinny koncert.  Pogratulował też jubilatowi miejscowy ZF Hajduki. Licznie zebrana publiczność nagrodziła jubilata i nagrodzonych gromkimi brawami.

Jako gość wystąpiła orkiestra dęta Moravanka  z Prievidzy ze Słowacji wraz z mażoretkami. Następnie zagrały orkiestry z: Jurgowa, dziecięca orkiestra i zespół taneczny Spiš z Nowej Białej, z Krempach, Kacwina i Lipnicy Malej.

Orkiestra z Krempach w dwudziestoosobowym składzie zagrała repertuar znany naszym mieszkańcom. Były to marsze i wiązanki melodii słowackich. Wszystkie orkiestry zostały nagrodzone przez organizatorów. Impreza muzycznie udana, trwała do godzin wieczornych. Pogoda, choć już jesienna, dopisała.

Tekst i zdjęcia Franciszek Pacyga

 

Facebook Comments