Kulinarne podróże uczniów Szkoły Podstawowej w Krempachach

W sobotę 4 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Krempachach, którzy uczą się w klasach od 0 do 8 w ramach języka słowackiego, mieli niezwykłą okazję wzięcia udziału w inspirujących warsztatach kulinarnych pod hasłem “Ako chutí kuchyňa starej mamy – jak smakuje kuchnia babci”.

Ta wyjątkowa inicjatywa była możliwa dzięki wsparciu Towarzystwa Słowaków oraz projektowi finansowanemu przez Urząd ds. Słowaków mieszkających za granicą. Warsztaty te przyniosły uczniom niezapomniane doświadczenie, otwierając drzwi do tradycji kulinarnej, która jest ważną częścią słowackiego dziedzictwa kulturowego. Celem tych warsztatów było nie tylko nauka gotowania, ale również docenienie znaczenia kuchni babć i pradziadków, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tradycyjnymi przepisami i smakami słowackiej kuchni. Uczniowie gotowali potrawy takie jak “parené buchty” (gotowane bułeczki), “linečné koláčiky” (ciastka lineckie), “zemiakovo tvarohové šúľance” (kluski ziemniaczane z serem) oraz “čokoládovo kávové muffiny” (czekoladowo-kawowe muffiny). Każde z tych dań ma swoją wyjątkową historię i smak, a uczniowie mieli okazję poznać tajemnice ich przygotowania.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami za swoje zaangażowanie i wysiłek w nauce kulinarnych umiejętności. Ponadto każdy z uczestników mógł zabrać do domu fartuszek kuchenny oraz czapkę kucharską, co stanowiło dodatkową pamiątkę z tego wyjątkowego dnia.

Najważniejszym momentem tego wydarzenia było jednak to, że wszyscy uczniowie mieli możliwość spróbowania przygotowanych przez siebie dań. To było prawdziwe święto smaku, podczas którego mogli podzielić się ze swoimi kolegami i nauczycielami efektami swojej pracy kucharskiej.

Inicjatywa ta była nie tylko doskonałą okazją do nauki i zdobywania nowych umiejętności, ale także do budowania więzi międzypokoleniowych i utrzymania tradycji kulinarnych. Dzięki wsparciu Towarzystwa Słowaków oraz projektowi finansowanemu przez Urząd ds. Słowaków mieszkających za granicą, uczniowie Szkoły Podstawowej w Krempachach mieli okazję odwiedzić kulinarne korzenie swojej kultury. To bez wątpienia niezwykłe wydarzenie, które pozostawi trwałe wspomnienia w sercach i podniebieniach uczestników.

Tekst i fot.: Marek Bryja

Facebook Comments