“Sztuka z matematyką w tle”, czyli nie taki parkietaż straszny, jak go malują ;)

Od września Szkoła Podstawowa w Krempachach realizuje projekt „Sztuka z matematyką w tle” dofinansowany przez Fundację mBanku.

Zgodnie z harmonogramem na pierwszych wrześniowych warsztatach zespół projektowy zapoznał uczestników projektu m.in. z pojęciem parkietażu, rodzajem parkietaży, przykładami parkietaży występujących w różnych miejscach na świecie oraz szczegółowym planem działań w ramach projektu. Podczas kolejnych warsztatów uczniowie utrwalali wiadomości dotyczące wielokątów oraz szukali odpowiedzi na pytanie, ile jest parkietaży platońskich.

Październikowe warsztaty zaczęliśmy od budowania parkietaży przy pomocy programów komputerowych. Uczniowie najpierw tworzyli tesselacje z dostępnych figur foremnych w programie Tesselation Creator. W kolejnym etapie uczestnicy warsztatów zmagali się z parkietażami stworzonymi w programie GeoGebra. Uczniowie mieli możliwość modyfikacji i przekształcania według własnego pomysłu każdej z udostępnionych tesselacji. Ostatnim zadaniem było stworzenie dowolnych parkietaży w programie GeoGebra. Na ostatnich październikowych zajęciach uczestnicy projektu tworzyli parkietaże z wybranych figur geometrycznych.

Szczegółowe relacje dostępne są na stronie szkoły pod: http://krempachy.szkolnastrona.pl/p,389,mpotega

Tekst i fot.: Joanna Krzysztofek

 

Facebook Comments