Góralskie Jodło po raz 50. – GALERIA

Na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej w niedzielę 16 lipca odbyła 50. Jubileuszowa edycja Konkursu Potraw Regionalnych pn. “Góralskie Jodło”. W konkursie wzięło udział 18 kół gospodyń wiejskich z terenu całej Gminy Nowy Targ, prezentując tradycyjne potrawy kuchni podhalańskiej i spiskiej. Poza oryginalnymi smakami, na uwagę zasługiwała także przepiękna oprawa stołów z góralskim jadłem.

Tradycyjnie już do oceny przygotowanych dań wyłonione zostały 2 komisje. Zanim jednak podniebienia jury połechtały podhalańskie i spiskie smaki, przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ Stanisław Buła odczytał uchwałę podjętą na ostatniej sesji Rady Gminy, kiedy to na wniosek dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury Józefy Kuchty z okazji 50-lecia Konkursu Potraw Regionalnych przyznane zostały tytuły “Zasłużony dla Gminy Nowy Targ”. Nadania te dotyczą tych kół gospodyń wiejskich, które od wielu lat aktywnie działają w kołach.

Przypomnijmy, KGW Krempachy jest jednym z najstarszych kół działających na terenie gminy Nowy Targ. W latach 60. XX wieku  zajmowało się organizacją różnych kursów, takich jak: szycia, gotowania, pieczenia czy robienia przetworów. Od roku 1974 r. bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych oraz w Przeglądach Artystycznych KGW w Łopusznej. Brało też udział w Bitwie Regionów w Poroninie.

KGW Krempachy może się pochwalić wieloma dyplomami wśród, których są: statuetka za produkt lokalny i spożywczy od Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolic (2010 r.); statuetka dla najlepszego Koła Podhala w plebiscycie Gazety Krakowskiej (2013 r.); dyplom uznania od marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy (2015 r.). Krempaskie gospodynie organizowały też takie akcje jak: zbiórka dla uchodźców z Ukrainy, wsparcie strażaków z OSP Krempachy, sprzątanie świata w Krempachach, spotkania dla seniorów i inne..

Medal “Zasłużony dla Gminy Nowy Targ” z rąk przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Buły i wójta Jana Smarducha odebrała reprezentująca koło Maria Kowalczyk..

A wyniki konkursu potraw niebawem 🙂

Facebook Comments