Biskup z telewizji i koncert kolęd

Gościliśmy w tej świątyni różnych biskupów, bo i z Diecezji Krakowskiej i Kapituły Spiskiej, ale biskupa z telewizji, biskupa od dzieci jeszcze chyba u nas nie było – podkreślał, witając ks. bpa Antoniego Długosza w murach krempaskiego kościoła, nasz proboszcz.

A do spotkania krempaszan z tym wyjątkowym gościem doszło w niedzielę 30 grudnia za sprawą Fundacji Tradycja. To jej założyciel Franciszek Pietraszek poprosił udzielającego się w mediach częstochowskiego biskupa o to, by ten ze swoim koncertem i swoją prelekcją przyjechał właśnie do Krempach. Równolegle do jego wystąpienia swój koncert kolęd dał też zespół Vechi Acum z solistą Michałem Matuszewskim – finalistą programu „Must Be the Music”.

Rodzina

A wszystko zaczęło się od żywiołowego, spontanicznego spotkania ks. biskupa z dziećmi. Bo ledwie dotarł on z Częstochowy do Krempach, od razu porwał najmłodszych do śpiewu i tańca. Takie piosenki jak Święty Uśmiechnięty, Tango Francesco i inne wzbudziły – tak w młodych, jak i starszych – morze pozytywnej energii. – Pamiętajcie, że w kościele musicie zawsze się uśmiechać i zawsze być radosnymi – przekonywał swoich słuchaczy słynący z uśmiechu ks. biskup.

Najważniejsze jego przesłanie do krempaszan, dotyczyło jednak rodziny i zagrożeń, jakie niesie dla niej internet. – Pamiętam czasy, kiedy nie było telewizji, a i radio nie każdy miał w domu – wspominał. – A dzisiaj wirtualna rzeczywistość wypiera tę prawdziwą. Zacierają się gdzieś granice. Człowiek przestaje czuć potrzebę bliskości drugiego człowieka, bo w internecie wszystko jest “idealne”, możliwe i na wyciągnięcie ręki. Zdaniem duchownego jedynie budowanie prawdziwej wspólnoty rodzinnej, tj. wspólnoty czasu, rozmowy i stołu może uchronić małżonków i ich dzieci przed niebezpieczeństwami płynącymi z “czynienia sobie ziemi poddaną”.

Tradycja

Nie pierwszy to raz kiedy założona w marcu 2015 r. Fundacja Tradycja organizuje dla Krempach takie przedsięwzięcie. Nie dalej jak w październiku br. odbył się w Łęgu Jesienny Koncert, a nieco wcześniej promocja wioski i Spisza w Krakowie. – Ludzie nam w tym pomagają – podkreślał prezes fundacji. – Ale chcielibyśmy jeszcze więcej! Organizować regularne, cykliczne koncerty promujące walory Spisza. Ale i zarabiać na siebie. Krempachy to przecież takie wspaniałe miejsce! Fundacji zależy zwłaszcza na nawiązaniu kontaktu z zagranicznymi partnerami – na wzór kontaktu, jaki miała w tym roku jesienią – Wtedy spotkały się ze sobą 2 miejscowości o prawie identycznej nazwie: polskie Krempachy i słowackie Krompachy. Można by zakres tych poszukiwań poszerzyć o inne kraje – podkreślała żona Franciszka Pietraszka. – Moglibyśmy my jeździć do nich, a oni do nas. Dzielić się tradycją i kulturą.

Opłatek

Wchodzących do kościoła witała swoją grą Krempaska Orkiestra Dęta. A zaproszenie do współpracy przy organizacji koncertu “Słowem i Muzyką” przyjęły też zespół regionalny Dolina i działająca przy parafii schola. I kiedy zabrakło już ks. biskupa, który pilnie musiał wracać do Częstochowy, a Vechi Acum wyczerpał swój repertuar, oni także zaśpiewali kolędy. – Do kolędowania przygotowywaliśmy się 3 dni – opowiadał tuż po koncercie tancerz Doliny i radny gminy Nowy Targ Józef Lorenc. – Nie jesteśmy po szkole muzycznej, czy lekcjach śpiewu, ale zaaranżowaliśmy nasz występ na miarę naszych możliwości. I cieszymy się bardzo, że się podobało!

Koncert świąteczno-noworoczny Słowem i Muzyką z cyklu Krempaskie Spotkania zakończył się wspólnym połamaniem się opłatkiem, gorącym grzańcem w wynajętym przez fundację namiocie oraz żurkiem i kwaśnicą w remizie.

Nagrania z koncertu już wkrótce…

Facebook Comments