Koło Gospodyń Wiejskich z Krempach na Słowacji

Koło Gospodyń Wiejskich z Krempach reprezentowało słowacką mniejszość narodową z Polski na Krajanskim Dworze podczas Festiwalu Folklorystycznego pod Polaną w Detvie na Słowacji od 7-9 lipca, 2023 polecając spiskie smakołyki.

Podczas tego prestiżowego wydarzenia, zgromadziły się grupy folklorystyczne i kulinarne z różnych regionów Słowacji i zagranicy. Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krempachach specjalizują się w przygotowywaniu tradycyjnych spiskich smakołyków. Ich wyjątkowe potrawy cieszą się popularnością zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i turystów. Na Festiwalu Folklorystycznym pod Polaną w Detvie, gospodynie nie tylko zaprezentowały swoje kulinarne umiejętności, ale także reprezentowały słowacką mniejszość narodową z Polski.

Podczas wydarzenia gospodynie z Krempach z dumą przedstawiały tradycyjne spiskie potrawy uczestnikom festiwalu. Ich wyjątkowe dania, pełne autentycznego smaku i tradycji spiskiej kuchni, zdobyły uznanie i pochwały od gości. Gospodynie przyczyniały się również do promocji słowackiego dziedzictwa kulturowego na tym prestiżowym festiwalu.

Reprezentacja słowackiej mniejszości narodowej z Polski przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krempach na Krajanskim Dworze podczas Festiwalu Folklorystycznego pod Polaną w Detvie ma ważne znaczenie dla wzmacniania więzi między obydwoma krajami. Ich udział w festiwalu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu ds. Słowaków za Granicą, który umożliwił im zrealizowanie tego projektu.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować słowacką mniejszość narodową z Polski na Festiwalu Folklorystycznym pod Polaną w Detvie i zaprezentować nasze spiskie dania. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu ds. Słowaków za Granicą, mieliśmy możliwość uczestniczenia w tym prestiżowym festiwalu i dzielenia się naszą kulturą i tradycją.

Sukces gospodyń z Krempach na Festiwalu Folklorystycznym pod Polaną w Detvie przyczynił się do wzbogacenia festiwalowego doświadczenia i promocji kultury i tradycji. Ich smakołyki o unikalnym charakterze przyciągnęły uwagę i pochwały od uczestników festiwalu, przyczyniając się do podkreślenia różnorodności kulinarnego dziedzictwa.

Tekst i fot.: Maria Bryja

 

Facebook Comments