XXXIX Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych za nami!

W tym roku Przegląd Krajańskich Orkiestr Dętych Towarzystwo Słowaków w Polsce zorganizowało przed Centrum Kultury Słowackiej u naszych bielskich sąsiadów. A główną osią imprezy było świętowania 100-lecia jubileuszu istnienia Orkiestry Dętej im. ks. dziekana Franciszka Móša w Nowej Białej.

Niestety, przez wzgląd na bardzo kapryśną pogodę nie udało się organizatorom wypełnić wszystkich punktów zaplanowanego na ten dzień programu. Zrezygnowano z uroczystej defilady wszystkich orkiestr. Nie dojechały też orkiestry z Lipnicy Wielkiej, Frydmana i mażoretki z Podwilka.

Niezależnie od tych pewnych niedogodności nasi sąsiedzi zza miedzy mieli wielki powód do dumy. Ich nieprzerwaną, trwającą już 100 lat działalność wszystkie przybyłe na uroczystości orkiestry uhonorowały gromkim “Sto lat”. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu, podziękowań, życzeń, dyplomów, a nawet Złotych Medali Zasługi. Taki medal z rąk prezesa Towarzystwa Słowaków w Polsce prof. Józefa Ciągwy i z rąk sekretarza generalnego Towarzystwa Słowaków w Polsce dra Ludomira Molitorisa w imieniu całej orkiestry w Nowej Białej odebrali długoletni kapelmistrz Emil Cerwas i obecny kapelmistrz Józef Cerwas. Złotym Medalem Zasługi uhonorowano też długoletniego, zasłużonego członka orkiestry Walentego Wiencka. A przybyła na tę uroczystość dyrektorka GOK W Łopusznej Józefa Kuchta wręczyła obu kapelmistrzom pamiątkowy dyplom i nowiutki klarnet. – Używajcie go i niech wam dobrze służy! Rozsławiajcie chwałę waszej orkiestry w Polsce, na Słowacji i gdzie tylko chcecie! – apelowała.

W tym roku w przeglądzie zaprezentowało swój repertuar i swoje umiejętności 5 orkiestr dętych. Wystąpiły: orkiestra z Łapsz Wyżnych, Jurgowa, Łapsz Niżnych, Kacwina i oczywiście, orkiestra z Krempach. Głównym konferansjerem imprezy był aktor Tomáš Kollárik, który w przerwie pomiędzy poszczególnymi występami przybliżał zebranym historię i osiągnięcia orkiestry w Nowej Białej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się też: dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrian Kromka,  wiceprezes Towarzystwa Słowaków Dominik Surma, ks. proboszcz Artur Gadocha, bielski rodak o. Walenty Gnida OFM i inni.

Zdjęcia: Jan Krzysztofek

Facebook Comments