IV Dekanalny Konkurs Poezji Maryjnej ,,Maryjo Wolności ucz nas Miłości”

W Wiejskim Domu Kultury w Krempachach w piątek 26 października po raz czwarty odbył się Konkurs Poezji Maryjnej. Jego inicjatorami byli p. Barbara Paluch i ks. proboszcz Dariusz Ostrowski. Konkurs zaszczycił też swoją obecnością ks. dziekan Józef Bednarczyk.

Na rozpoczęcie konkursu odmówiono modlitwę, słowo wstępne wygłosił ks. proboszcz Dariusz Ostrowski. Prowadząca konkurs kier. WDK Maria Krzysztofek powitała wszystkich i udzieliła wszelkich informacji dotyczących przesłuchań i spraw organizacyjnych.

Celem konkursu jest przybliżenie Maryi w utworach lirycznych różnych autorów, kształtowanie ewangelicznej postawy dzieci i młodzieży na wzór Maryi, uwrażliwienie na piękno twórczości religijnej, promocja i nagradzanie młodych talentów.

Organizatorami konkursu były: Parafia św. Marcina w Krempachach, Duszpasterska Rada Parafialna, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wiejski Dom Kultury.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 38 uczestników z 14 miejscowości dekanatu niedzickiego: z Frydmana,  Kacwina, Kluszkowiec, Knurowa, Krempach, Harklowej, Łapsz Wyżnych, Łapsz Niżnych, Nowej Białej, Niedzicy, Maniów, Sromowiec Wyżnych i z WDK Krempachy.

Komisja oceniająca w składzie: Barbara Paluch, ks.proboszcz Dariusz Ostrowski, Leokadia Surma, katechetka Beata Grzybek oceniła uczestników następująco:

w kat.  kl.  0- III

  • I miejsce – Szymon Górecki  – Sromowce Wyżne
  • II miejsce – Justyna Bogacz  – Kacwin
  • III miejsce – Justyna Dudas – Frydman

 wyróżnienia:   Kasia i Basia Pietraszek – WDK Krempachy

Zuzanna Mroszczak  – Krempachy

w kat.  kl. IV – VI

  • I miejsce – Roksana Pietraszek  – Krempachy
  • II miejsce – Zuzanna Zygmund – WDK Krempachy
  • III miejsce – Magdalena Zelek – Kluszkowce

w kat.  kl. VII, VIII,  Gim. III

  • I miejsce – Klaudia Gelata  – Frydman
  • II miejsce – Bartosz Pacyga  – WDK Krempachy
  • II miejsce – Krzysztof Stanek – Łapsze Niżne
  • III miejsce – Emilia Szczechowicz – Łapsze Wyżne

Komisja występujących oceniła na wysokim poziomie, uczestnicy byli dobrze przygotowani, konkurs przebiegał sprawnie. Komisja nie wniosła żadnych uwag z wyjątkiem długości wierszy (na przyszłość kategoria najmłodsza maksymalnie 3 zwrotki, kategorie starsze do 5 zwrotek).

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali piękne nagrody. Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali również wszyscy uczestnicy tegorocznego konkursu. Drobnymi upominkami organizatorzy podziękowali komisji oceniającej recytatorów a także wszystkim nauczycielom i opiekunom, którzy przygotowywali uczestników do konkursu.

Nagrody zakupiono dzięki wsparciu finansowemu z Gminy Nowy Targ, Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Gminy Czorsztyn, Gminy Łapsze Niżne i Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. W przerwie obrad komisji wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami skorzystali z poczęstunku i obejrzeli w wersji kinowej animowany film ,,Cud w Fatimie”.

Kończąc konkurs, ks. dziekan Józef Bednarczyk pogratulował laureatom i uczestnikom konkursu i poprowadził wspólną modlitwę, a Barbara Paluch, która całym sercem zaangażowana była w przygotowania i sprawy organizacyjne – zachęciła do udziału w następnym konkursie.

Prowadząca podziękowała wszystkim za udział w konkursie, zaznaczając, iż organizatorów cieszy fakt, że dzieci i młodzież interesują się takim rodzajem poezji, czego dowodem była piękna prezentacja i na koniec zaprosiła na scenę do wspólnych zdjęć.

Tekst: Kier. WDK w Krempachach Maria Krzysztofek, zdjęcia: Marcela Śpiewak

Facebook Comments