Św. Walenty – ciekawostki

Już w najbliższy piątek 14 lutego będzie odpust ku czci św. Walentego. A kim właściwie był drugi patron naszej parafii, przeczytacie w tekście poniżej…

Jedna z legend o św. Walentym mówi, że żył on w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który to zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat zawierać związki małżeńskie. Cesarz był przekonany, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Po wejściu nowych przepisów w życie, św. Walenty sprzeciwił się im i potajemnie udzielał ślubów zakochanym. Cesarz wkrótce jednak poznał sekret Walentego i wtrącił go do więzienia. Legenda mówi, że poznał w nim niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, postanowił zabić św. Walentego. Ten jednak tuż przed śmiercią napisał list do swojej ukochanej, który podpisał “Od Twojego Walentego”. Według legendy egzekucja odbyła się 14 lutego.

W ten sposób św. Walenty został patronem zakochanych, których święto rokrocznie przypada 14 lutego.

Druga legenda o św. Walentym mówi o tym, że miał on dar uzdrawiania ludzi. Kiedy dowiedział się o tym rzymski filozof Kraton, poprosił Walentego, by ten uzdrowił jego syna, który był chory na padaczkę. Ten zgodził się pod warunkiem, że jego rodzina nawróci się na chrześcijaństwo. Tak też się stało – Walenty uzdrowił syna Kratona, a rodzina filozofa przyjęła chrzest. Nie spodobało się to jednak władzom, które uznały Walentego za osobę niebezpieczną dla państwa i skazały go na śmierć.

Ze względu na tę legendę, św. Walenty uważany jest nie tylko za patrona zakochanych, ale także za patrona osób cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

Więcej na: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Swiety-Walenty-kim-byl-i-dlaczego-jest-patronem-zakochanych-

Msza św. odpustowa w języku polskim odprawiona zostanie o godz. 9.30, a w języku słowackim o godz. 11.30. Nie tylko zakochani mile widziani 🙂

Facebook Comments