Przekop pod Białką rozpoczęty

Rozpoczęły się prace mające na celu podłączenie Nowej Białej do oczyszczalni w Krempachach.

Firmą, która wygrała przetarg na tę część inwestycji, jest Ekoinstal Sp. z o.o. z Suchej Beskidzkiej. A zadanie, które przed nią stoi, to budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Białej i doprowadzenie ścieków z tej miejscowości (drogą przekopu popod rzekę Białkę) do działającej już oczyszczalni w Krempachach. Przy czym doprowadzenie to ma być zrealizowane bez naruszania koryta chronionej programem Natura 2000 rzeki.

Obecnie na miejscu pracuje podwykonawca firmy Ekoinstal, który przygotowuje miejsce pod odwiert – wyjaśnia sołtys wsi Józef Pietraszek. – Sam wykop wlotowy będzie miał głębokość ok. 5-6 m. Trzeba wybrać ziemię, zabezpieczyć ścianki, na dno wylać betonową stopę, a dopiero potem można instalować urządzenia potrzebne do przepływu ścieków – wylicza.

Pechowo, miejsce pod odwiert po krempaskiej stronie wypadło  na terenie popularnego w sezonie letnim boiska sportowego w Łęgu. – Inaczej to wyglądało w projekcie, a inaczej wyszło w rzeczywistości. A wszystko przez konieczność zachowania linii prostej – wyjaśnia niuanse tej niekorzystnej sytuacji sołtys. I choć ubolewa nad  wyeliminowaniem krempaskich piłkarzy w tym sezonie letnim z gry na ich własnym boisku, to podkreśla, że wykonawca zobowiązuje się do doprowadzenia uszkodzonej nawierzchni do stanu poprzedniego.

Przybliżony koszt przesyłu ścieków popod rzekę Białkę oscylować będzie między 2 – 3 mln. zł

Zdjęcia: Franciszek Pacyga

Facebook Comments

1 Trackback / Pingback

  1. Przekop pod Białką » nowabiala24.pl

Komentowanie jest wyłączone.