40% podwyżka opłat za śmieci

Nie 18, ale aż 23 zł za osobę zapłacą mieszkańcy gminy Nowy Targ za śmieci segregowane. Podwyżka wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

To 40-procentowa podwyżka w stosunku do obecnego roku. Władze gminy twierdzą, że są w sytuacji bez wyjścia, bo mają do czynienia z monopolem.

Tej jesieni gmina Nowy Targ ogłosiła przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców w 2020 r., ale tak jak w innych gminach, pojawiła się tylko jedna oferta, od konsorcjum EMPOL – FCC Podhale Sp. z o.o, które zgodziło się odbierać śmieci w przyszłym roku, ale za cenę w wysokości prawie 5 milionów złotych. Była to jedyna oferta i gmina nie miała wyjścia, musiała się na nią zgodzić. Cena jest jednak tak wysoka, że musi się to wiązać z podwyżkami o 40% opłat za odbiór śmieci, jakie ponoszą mieszkańcy.

– Gmina rozważała już pomysł stworzenia zakładu komunalnego, który zajął by się odbiorem śmieci, jest też wspólny pomysł gmin budowy spalarni śmieci dla całego Podhala – mówił podczas sesji Rady Gminy Nowy Targ wicewójt Marcin Kolasa.  Niestety, zgodnie z prawem, system odbioru śmieci musi się samofinansować, co oznacza, że gmina nie może dopłacać do śmieci.

Firmy zajmujące się odbiorem śmieci uzasadniają podwyżki wzrostem płacy minimalnej pracowników, wzrostem opłat środowiskowych, spadkiem cen surowców wtórnych i podwyżkami cen prądu.

Źródło:http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/66788/Drastyczna_podwyzka_oplat_za_smieci_w_gminie_Nowy_Targ_quotNie_mamy_wyjsciaquot.html

Facebook Comments

1 Komentarz

  1. Gmina rozważała pomysł stworzenia zakładu komunalnego, który by się tym zajął, jest też wspólny pomysł gmin budowy spalarni śmieci dla całego Podhala, ale pierwsze rozwiązanie, jak pokazują analizy, nie rozwiąże problemu, a drugi to dopiero melodia przyszłości.
    Tak brzmi pełna wypowiedź wicewójta. Co z niej wynika? A to że powołanie własnego przedsiębiorstwa nie rozwiąże problemu, a więc ceny odbioru nie ulegną zmianie. Co się jeszcze rzuca w oczy a to że w jednym zdaniu winę zwala się na monopol a w następnym tłumaczy że powołanie własnego przedsiębiorstwa nic nie zmieni. 2014 rok opłata środowiskowa wynosiła 73,60 zł/t a w 2020 roku 270 zł. Podziękujmy rządowi.

Komentowanie jest wyłączone.