Budowali mosty

Było barwnie, żywiołowo i międzynarodowo. Koncertem finałowym zakończył się w Krempachach napisany przez Dorotę Moś projekt.

A brały w nim udział 3 spiskie zespoły: Hajduki z Łapsz Wyżnych, Koce Łapki z Czarnej Góry i Dolina z Krempach oraz ich słowacki partner – Uniwersytecki Zespół Folklorystyczne Mladost z Banskej Bistrice. – Celem projektu pt. “Tradycyjna Kultura Ludowa Pomostem Tożsamości Narodowej” było to, żeby się spotkać, wymienić doświadczenia i wypracować coś razem – wyjaśniała jego autorka.

Warsztaty rozpoczęły się w piątek 15 listopada w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, a zakończyły w niedzielę 17 listopada koncertem finałowym w Wiejskim Domu Kultury. Każdy zespół zaprezentował najpierw własny program artystyczny – np. grupa Mladost pięknie zatańczone obrzędy weselne. A następnie wszystkie razem wspólnie wypracowany program. – My nauczyliśmy ich tańców spiskich, a oni nas tańców z rejonu Horehronie –  cieszyła się z efektów końcowych Dorota Moś.

Wśród oglądających koncert znaleźli się m.in: kierowniczka WDK Maria Krzysztofek, ks. proboszcz. Zbigniew Ścisłowicz, Monika Pacyga – prezes koła Krempachy, generalny sekretarz Towarzystwa Słowaków w Polsce Ludomir Molitorys i inni.

Zdjęcia: Jan Krzysztofek

Facebook Comments