Niedziela Palmowa – ogłoszenia

Niedziela Męki Pańskiej (Palmowa) 10 kwietnia 2022 r.

  1. Dziś Niedziela Palmowa. Na każdej Mszy św. poświęcenie palm. o godzinie 1030 poświęcenie palm przed kościołem i procesja do Kościoła.
  2. W tym tygodniu będziemy przeżywać Triduum Paschalne, czyli Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Każdy ochrzczony powinien przeżywać te dni w stanie łaski uświecającej. Przebieg liturgii Triduum Sacrum w naszej parafii:
  • Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 po słowacku z czytaniami i śpiewem na przemian. Po Mszy Św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i czuwanie do 24.00.
  • Wielki Piątek – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i zakaz udziału w zabawach. W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Św. Wspólną modlitwą o 15.00 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Po przeniesieniu Jezusa do kaplicy Grobu Bożego będzie odprawiona droga krzyżowa i Gorzkie Żale, a czuwanie potrwa do 24.00. Porządek adoracji Krzyża: w czasie liturgii Męki Pańskiej do adoracji podejdą ministranci, lektorzy, służba kościelna i rada parafialna, dzieci klasy III szkoły podstawowej. Pozostali będą mieli możliwość uczczenia krzyża po liturgii i przez całą Wielką Sobotę.
  • Wielka Sobota – adoracja Pana Jezusa w Grobie od 7.00. Choć w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jednak Kościół zachęca wiernych do powstrzymania się od jedzenia mięsa. Poświęcenie pokarmów o godz. 10.00 i 11.00 po polsku, o 10.30 po słowacku.
  • Wigilia Paschalna – rozpoczyna świętowanie Wielkanocy. Msza św. Wigilii Paschalnej rozpocznie się o 1900. Składają się na nią: poświęcenie ognia i paschału, Orędzie Wielkanocne, liturgia słowa z czytaniami i śpiewem na przemian po polsku i słowacku, poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św. (przynosimy świece – w czasie liturgii nie zapalamy ich zapalniczką czy zapałkami, ale odpalamy od paschału i płomień wzajemnie sobie przekazujemy; pomogą w tym ministranci i lektorzy. Msza św. po polsku. W tym roku z grobu wychodzimy ze śpiewem w języku słowackim. Bardzo proszę o przygotowanie świec i feretronów, zapraszam orkiestrę na uroczystą procesję rezurekcyjną.
  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – największe i najważniejsze święto chrześcijaństwa. Msze św. będą o godz. 7.30, 9.00 i 11.00. Według takiego samego, świątecznego porządku, msze święte będą odprawiane w Poniedziałek Wielkanocny, oprócz sumy, która będzie odprawiona o 1030.
  • Chryste cierpiący za nasze grzechy błogosław nam! Byśmy ten czas dobrze przeżyli.
Facebook Comments