Prawda o niepodległości Polski odkryta, czyli rodzinne rozwiązywanie zagadek matematycznych

19 listopada o godz. 18 uczestnicy projektu “Sztuka z matematyką w tle”, dofinansowanego przez Fundację mBanku razem ze swoimi rodzicami i rodzeństwem spotkali się w szkole, aby wspólnie rozwiązać różnego rodzaju zagadki matematyczne. Motywem przewodnim escape room’u było Święto Niepodległości.

W związku z dużą liczbą osób uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach w 4 zespołach. Zespoły rozpoczęły pracę od przeczytania listu zostawionego przez marszałka Piłsudskiego. Następnie każdy zespół musiał odszukać w sali ukryte koperty ze swoim symbolem i rozwiązać zadania z każdej z kopert. Uczniowie i ich rodziny zmagali się m.in. z zadaniami dotyczącymi własności figur geometrycznych, pól wielokątów, poszukiwali nazw wielokątów, zamalowywali kod qr i następnie odczytywali ukrytą pod nim wiadomość.

Po rozwiązaniu wszystkich zadań uczestnicy zabawy odkrywali swoją cyfrę do kłódki, wpisując liczby uzyskane w zadaniach do podanych wzorów. Ważne była w tym miejscu kolejność wykonywania działań. Uczniowie z entuzjazmem przekręcali liczby w kłódkach. Na otwarciu skrzyń jednak nie skończyła się nasza zabawa, ponieważ czekały tam kolejne koperty z zagadkami. Tym razem zadnia połączone były z historią. Rodziny m.in. odczytywały kody qr, zapoznawały się z życiorysami postaci ważnych dla niepodległości Polski, układały chronologicznie wydarzenia, odczytywały zakodowaną wiadomość, poszukiwały niewiadomych i wykonywały działania matematyczne. Wyznaczenie cyfry do krypteksu wiązało się znowu z podstawieniem otrzymanych rozwiązań do wzoru i wykonanie działań. Wielkimi brawami zostało nagrodzone odczytanie hasła zakodowanego na krypteksie. Hasło to pozwoliło nam otworzyć tajną wiadomość od marszałka Piłsudskiego.

Uczniowie, ich rodzice i rodzeństwo z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zagadki. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się zorganizować podobne spotkania, w których nie tylko uczniowie, ale i ich rodziny będą wspólnie rozwiązywać różnego rodzaju zadania. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Tekst i fot.: Joanna Krzysztofek

Facebook Comments