Św. Marcinie, patronie nasz!

 – Nie tak ten odpust miał wyglądać – podkreślał podczas dzisiejszych Mszy św. odpustowych ks. proboszcz Zbigniew Ścisłowicz. – Pandemia pokrzyżowała nam wszystkie plany.

I rzeczywiście, smutno było, że nie przyjechali do nas księża z okolicznych parafii. A spiskie stroje regionalne – choć założone do kościoła – nie poszły w uroczystej procesji. Smutne było też zubożenie oprawy liturgii, która od zawsze eksponowała to, co w naszej parafii najpiękniejsze, a więc żywą wiarę i wierność tradycji!

Pomimo wszystkich tych niedogodności ks. proboszcz mocno akcentował to, że mamy jednak za co Bogu dziękować! A jako przykład podał wspólnotę parafialną, którą wszyscy tworzymy. W homilii, którą z okazji uroczystości odpustowej wygłosił, nie zabrakło też nawiązania do św. Marcina i do jego pomocy tym najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym.

Szczególne miejsce w kazaniu ks. Zbigniewa miała też nasza ojczyzna, która przed 102 laty odzyskała nareszcie niepodległość. – Módlmy się za Polskę i polski naród, by w tych trudnych czasach, jakie teraz nastały, zawsze pozostały wierne tym podstawowym wartościom – apelował.

Na zakończenie Eucharystii odśpiewano uroczyste Te Deum oraz hymn Boże, coś Polskę…

Facebook Comments