Sabałowe Bajania i krempaszanie

To już 53. raz, kiedy Bukowina Tatrzańska gościła rzeszę gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, zespołów muzycznych, drużbów i swatów weselnych z różnych części Polski. Festiwal o nazwie “Sabałowe Bajania” odbył się w dniach od 10 do 15 sierpnia, wzięli w nim też udział krempaszanie.

Wszystko zaczęło się od sobotniego paradnego przejazdu kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską, a wieczorem potem pełnej hyru, góralskiej ślebody, zbójników i wiedźm Sabałowej Nocy. To podczas niej, tradycyjnie już od 1975 r., zbójnicka starszyzna pod wodzą wybranego w 2001 r. hetmana Stanisława Hodorowicza przyjęła w swoje szeregi zasłużonych dla góralskiej tradycji i kultury regionalistów, nadając im miano Zbójników, a działaczkom społecznym od 2010 r. honorowy tytuł Wiyrchowych Orlic. Przez 3 kolejne dni w Domu Ludowym i przed nim trwały przesłuchania konkursowe, spektakle teatralne i koncerty.

Również w tym roku na Sabałowych Bajaniach byli obecni krempaszanie: utalentowany skrzypek Dawid Pietraszek, młodziutka śpiewaczka Roksana Pietraszek i grupa śpiewacza “Dolina”. W sumie wystąpiło: 42 gawędziarzy (28 dorosłych, 8 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 52 instrumentalistów (34 dorosłych, 12 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 47 śpiewaków solistów (29 dorosłych, 12 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 36 grup śpiewaczych (25 dorosłych, 9 młodzieżowych, 2 dziecięcych); jeden starosta weselny oraz jedna para pytacy.

Uczestnicy Sabałowych Bajań przyjechali aż z 11 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Stanów Zjednoczonych (Chicago).

A to już wyniki naszej reprezentacji:

  • W konkurs instrumentalistów, w kategorii młodzieżowej Dawid Pietraszek zajął II miejsce i zdobył nagrodę 300 zł,
  • W konkursie śpiewu solowego, w kategorii dziecięcej przygotowywana przez Marię Wnęk Roksana Pietraszek zajęła III miejsce  i otrzymała nagrodę rzeczową

 

  • W konkursie śpiewu grupowego, w kategorii dorosłych III miejsce i nagrodę 300 zł wywalczyła mieszana grupa śpiewacza “Dolina”.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Ps. Więcej zdjęć niebawem

Facebook Comments