Sabałowe Bajania i krempaszanie

To już 53. raz, kiedy Bukowina Tatrzańska gościła rzeszę gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, zespołów muzycznych, drużbów i swatów weselnych z różnych części Polski. Festiwal o nazwie „Sabałowe Bajania” odbył się w dniach od 10 do 15 sierpnia, wzięli w nim też udział krempaszanie.

Wszystko zaczęło się od sobotniego paradnego przejazdu kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską, a wieczorem potem pełnej hyru, góralskiej ślebody, zbójników i wiedźm Sabałowej Nocy. To podczas niej, tradycyjnie już od 1975 r., zbójnicka starszyzna pod wodzą wybranego w 2001 r. hetmana Stanisława Hodorowicza przyjęła w swoje szeregi zasłużonych dla góralskiej tradycji i kultury regionalistów, nadając im miano Zbójników, a działaczkom społecznym od 2010 r. honorowy tytuł Wiyrchowych Orlic. Przez 3 kolejne dni w Domu Ludowym i przed nim trwały przesłuchania konkursowe, spektakle teatralne i koncerty.

Również w tym roku na Sabałowych Bajaniach byli obecni krempaszanie: utalentowany skrzypek Dawid Pietraszek, młodziutka śpiewaczka Roksana Pietraszek i grupa śpiewacza „Dolina”. W sumie wystąpiło: 42 gawędziarzy (28 dorosłych, 8 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 52 instrumentalistów (34 dorosłych, 12 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 47 śpiewaków solistów (29 dorosłych, 12 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 36 grup śpiewaczych (25 dorosłych, 9 młodzieżowych, 2 dziecięcych); jeden starosta weselny oraz jedna para pytacy.

Uczestnicy Sabałowych Bajań przyjechali aż z 11 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Stanów Zjednoczonych (Chicago).

A to już wyniki naszej reprezentacji:

  • W konkurs instrumentalistów, w kategorii młodzieżowej Dawid Pietraszek zajął II miejsce i zdobył nagrodę 300 zł,
  • W konkursie śpiewu solowego, w kategorii dziecięcej przygotowywana przez Marię Wnęk Roksana Pietraszek zajęła III miejsce  i otrzymała nagrodę rzeczową

 

  • W konkursie śpiewu grupowego, w kategorii dorosłych III miejsce i nagrodę 300 zł wywalczyła mieszana grupa śpiewacza „Dolina”.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Ps. Więcej zdjęć niebawem

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


ten − 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.