Zielony Jawor w Rumunii – galeria

Na zaproszenie Zespołu z Rumunii “Cerovina” tamtejszego Stowarzyszenia wzięliśmy udział w jubileuszowym 15. Festiwalu Folklorystycznym w regionie Bihor w Transylwanii w Rumunii.

W festiwalu tym wzięło udział 14 zespołów i jedna kapela z takich krajów jak: Serbia, Chorwacja, Słowacja, Węgry, Rumunia i jeden z Polski, czyli Zielony Jawor.

Gospodarze zapewnili nam sporo atrakcji przez te 5 dni : zwiedzanie miasta, zamku, wyjście na górę Popuri z krzyżem i pięknymi widokami, relaks na basenach termalnych, szkołę tańca dla wszystkich uczestników – w ramach integracji międzynarodowej oraz wieczorne zabawy. Głównym wydarzeniem był korowód zespołów i koncert sobotni (z fajerwerkami) i koncert niedzielny, podczas którego mogliśmy zaprezentować nasz spiski folklor.

Ponieważ nasza grupa ma w swoim repertuarze tańce innych narodów, mieliśmy sposobność zaprezentowania słowackich tańców z regionu Śariś oraz tańców węgierskich.

Na niedzielną mszę świętą przyszliśmy w strojach spiskich, była to równocześnie msza jubileuszowa i dzieciaki przystępowały do I Komunii św.

Na zakończenie mszy św. za śpiewaliśmy Barkę – pieśń, która obecnie jest śpiewana w kilkunastu językach.
Chcemy się z Wami podzielić tym, w czym mieliśmy udział. Miłego oglądania.

Tekst i fot.: Maria Wnęk

 

Facebook Comments