Spotkanie Noworoczne TSP

Styczeń to miesiąc podsumowań działalności za rok ubiegły organizacji wiejskich.

Rokrocznie zarząd Towarzystwa Słowaków w Krempachach organizuje takie spotkanie, zaprasza swoich członków  i sympatyków  oraz gości z poza Krempach – także na wspólne biesiadowanie. Jako że jest to już okres poświąteczny, ostatnimi  laty zebranie to nazywane jest Spotkaniem Noworocznym. Tegoroczne odbyło się w sobotę 19 stycznia.

Spotkanie w WDK rozpoczęła Monika Pacyga – prezes koła Krempachy, która przywitała zebranych, podziękowała członkom zarządu za udzielone jej zaufanie i aktywną pomoc podczas całorocznej działalności koła. Minutą ciszy uczczono też pamięć zmarłych członków koła.

Nasze koło jest współorganizatorem corocznej imprezy kulturalnej Ostatki-Fašiangy, Dni Słowackiej Kultury w Małopolsce, spotkań z młodzieżą uczęszczającą na naukę języka słowackiego, zorganizowało też 2 wycieczki na Słowację, a dla najmłodszych postarało się o lekcję wyrobów ozdób świątecznych i tradycyjnych wypieków.

Podziękowania należą się Annie Krzysztofek za naukę języka słowackiego naszych byłych diakonów. Gośćmi honorowymi byli Sekretarz Generalny TSP – Ĺudomir Molitoris, redaktorzy Źivota  – Milica Majeriková-Molitoris i Dorota Moś oraz Józef Pietraszek – Sołtys.

Z programem  życzeń noworocznych, życzeń Sto lat dla Babć i Dziadków,  śpiewania kolęd i gry na skrzypcach wystąpiły uczennice z podstawówki i gimnazjum, prowadzone przez nauczyciel Marię Surmę oraz Annę Krzysztofek. Następnie na scenę wbiegli członkowie znanej już formacji tanecznej Dolina. W nowym programie i częściowo nowych strojach wykonali standardowe programy taneczne z rejonu  Horehronia i Spisza w choreografii Józefa Lorenca i Marka Bryi. Wspólny śpiew i tańce rozkręciły się na całego. Wesoła zabawa trwała do późnych godzin. Tradycji stało się zadość.

Noworoczne spotkanie zaszczycili także przedstawiciele innych kół: z Kacwina, Nowej Białej, Trybsza, Czarnej Góry i Jurgowa oraz ze Słowacji – za co im serdecznie  dziękujemy!

O poczęstunek dla wszystkich zebranych zadbały nasze wspaniałe gazdynie, członkinie zarządu.

Brawo! Więcej takich imprez w ciągu roku.

 

Facebook Comments