W stronę beatyfikacji – świadkowie życia Pani ze Skałki

Na wszystkich Mszach św. sprawowanych w niedzielę 18 listopada franciszkanin o. Wacław Michalczyk OFM oraz członkini Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Krystyna Szewc przypomnieli życie i pośmiertne oddziaływanie Pani ze Skałki.

Od 2016 r. Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych czyni starania zmierzające do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego zmarłej w 1990 r. w opinii świętości śp. Mieczysławy Faryniak. Przybyła z Bielska Białej była urzędniczka bankowa zamieszkała w pobliskim Dursztynie w 1935 r. I od pierwszych dni bardzo mocno oddziaływała na tamtejszą społeczność, rozszerzając swoją działalność również na inne spiskie wioski. Jej bogate życie chrześcijańskie, charakterystyczną duchowość franciszkańską oraz godną uwagi twórczość poetycką i prozatorską przybliżył dzisiaj w homilii były prowincjał Zakonu Franciszkańskiego o. Wacław Michalczyk OFM, który – jak sam przyznał – miał tę radość, że z przerwami przez 20 lat Mieczysławę Faryniak spotykał.

Artykuł pt. Skałczańska pustelnica o życiu Pani ze Skałki można przeczytać TUTAJ.

Po wystąpieniu o. Wacława krótkie swoje świadectwo dała też Krystyna Szewc – autorka książki o Mieczysławie Faryniak pt. Tchnienie Ducha spoczęło na tej Skałce i członkini założonego przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. To ona nie dalej jak w lipcu 2016 r. staraniem zaangażowanego w dokumentowanie bogatego życia duchowego Pani ze Skałki o. Zenona Stysia OFM oraz redaktorki strony internetowej w Dursztynie Krystyny Waniczek wydała krótki folder przybliżający życie i miejsce zamieszkania Pani Mieczysławy. Folder pt. Dom na Skale rozprowadzany był też Krempachach i można zapoznać się z nim TUTAJ.

Po Mszach św. zainteresowani pogłębieniem wiedzy o tej, którą sam św. Jana Paweł II nazwał Apostołką Polskiego Spisza, mogli zaopatrzyć się u p. Krystyny Szewc w książkę jej autorstwa. Zainteresowanie tą pozycją było jednak tak duże, że już po drugiej Mszy św. 30 przywiezionych przez nią książek nie wystarczyło. Dowiezione zostaną do Krempach w następną niedzielę.

Rozprowadzane były też obrazki z modlitwą o rychłą beatyfikację Pani ze Skałki – do prywatnego odmawiania. A o. Wacław prosił, by nie obawiać się powierzać swoich spraw tej, która tak mocno Krempachy i Dursztyn pokochała.

A oto treść tej modlitwy:

Duchu Święty, Boże, nasz Pocieszycielu i Wspomożycielu, który prowadzisz ludzi do świętości, racz obdarzyć chwałą Twoją służebnicę Mieczysławę. Niech jej przykład ofiarnej pracy nad sobą i gruntowaniem moralności przyświeca na co dzień młodym; niech jej wstawiennictwo owocuje powołaniami kapłańskimi i zakonnymi, męskimi i żeńskimi. A jej szczególne nabożeństwo do Niepokalanej Matki Pana Naszego Jezusa Chrystusa będzie wzorem na drogach zbawienia dla naszych rodzin, naszych dzieci i młodzieży, i nas samych; niech też będzie umocnieniem dla naszych chorych, osamotnionych, ubogich i poszukujących Boga. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.  

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami!

PS. Pełna treść kazania o. Wacława już wkrótce.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


eighteen + five =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.