Zapachniało, zajaśniało – poświęcenie ziół

Dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji po każdej Mszy św. ks. proboszcz poświęcił przyniesione do kościoła zioła, pierwociny zbóż i kwiaty.

W Biblii trudno szukać szczegółowych informacji na temat śmierci i wniebowzięcia Maryi. Są jednak apokryfy, tj. teksty, które nie weszły do biblijnego kanonu, ale gdzieś funkcjonują w zwyczajach i w tradycji. Jeden z takich apokryfów opowiada, skąd wzięła się nazwa Matki Boskiej Zielnej. Według jego treści, gdy apostołowie przyszli odwiedzić grób matki Jezusa, znaleźli tam same kwiaty i zioła. Ciała natomiast nie było. Z tej okazji narodziło się święto, podczas którego dziękuje się za plony, a także kwitnące i owocujące rośliny.

Drugim, bardzo ważnym dla świętem obchodzonym 15 sierpnia jest rocznica stoczonej w 1920 r. Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo strony polskiej radykalnie zmieniło losy toczącej się wówczas wojny polsko-bolszewickiej, pozwoliło też zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania rewolucji międzynarodowej.

Zdjęcia wykonane po Mszy św. o godz. 10.30. Śliczne bukiety i piękne panie!

Facebook Comments