Rozpoczęły się warsztaty dla choreografów i instruktorów.

W Wiejskim Domu Kultury w Krempachach zaroiło się od miłośników szeroko pojętego regionalizmu. Przybyli choreografowie i instruktorzy z różnych regionów Polski, Anglii, Irlandii, Australii, Alaski i wielu innych krajów. Łącznie 36 osób.

Pierwszy dzień zapoznawania się z regionem Spisza goście z Polski i zza granicy rozpoczęli od warsztatów plastycznych pod okiem Marii Wnęk. Zadanie, jakie otrzymali, to pomalowanie drewnianej skrzynki w tradycyjne spiskie różane wzory. I trzeba powiedzieć, że poradzili sobie z nim wyśmienicie. – Wygląda na to, że malować każdy może – żartowali.

W planie na czwartek jest jeszcze zwiedzanie kościołów pw. św. Marcina i św. Walentego. A wieczorem wykład o regionie Spisza.

Przypomnijmy, choreografowie, instruktorzy i tancerze gościć będą w Krempachach od 26 do 29 września.  W tym terminie odbywają się bowiem III Warsztaty w Regionie, których tematyką tym razem jest folklor Spisza.

– Wszyscy zafascynowani regionami, kulturą i wielce zaangażowani w poznawanie prawdziwego oblicza Małych Ojczyzn uczestnicy biorą w nich udział po to, by później w swoich zespołach prezentować poznany region prawidłowo, we właściwym dla pochodzenia charakterze tanecznym i muzycznym i z należytym dla dokonań lokalnej społeczności szacunkiem – czytamy w informacji od organizatorów.

W następnych dniach odbędą się zintensyfikowane zajęcia taneczne, wyjazd do Zamku Dunajec w Niedzicy. A w sobotę Koncert Jesienny zespołu Zielony Jawor.

Organizatorem wydarzenia jest krakowskie Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej, zajmujące się kształceniem i doszkalaniem kadr instruktorskich w szeroko pojętym folklorze oraz tańcu towarzyskim. A gospodarzem dyrektor zespołu Zielony Jawor Maria Wnęk.

Facebook Comments