Kapłańskie roszady

Wiemy już, że w niedzielę 30 czerwca będziemy żegnali odchodzącego do Raby Wyżnej naszego obecnego proboszcza ks. Dariusza Ostrowskiego. Czas przedstawić więc nowego – ks. Zbigniewa Ścisłowicza  rodem z Podczerwonego.

A poniżej tekst i zdjęcia Piotra Duraja relacjonującego jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Zbigniewa, który nowy proboszcz Krempach obchodził niedawno w Podczerwonem wspólnie ze swoim kuzynem ks. Andrzejem Ścisłowiczem:

Niedziela 2 czerwca to dzień szczególny dla parafii Matki Bożej Bolesnej w Podczerwonem. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 odbyła się piękna uroczystość – 25 lecie kapłaństwa księży Andrzeja Ścisłowicza i Zbigniewa Ścisłowicza. Podczas jubileuszowego nabożeństwa towarzyszyli im znajomi i członkowie rodziny, a także parafianie z Podczerwonego. Gościem specjalnym był były proboszcz ks. Józef Bizoń, który przewodził parafii w Podczerwonem w momencie święceń kapłańskich księży Andrzeja i Zbigniewa. Okolicznościową homilię wygłosił obecny proboszcz ks. Jan Kubiś, który podczas święceń księży jubilatów był wikariuszem na Wawelu i był w tym dniu odpowiedzialny za uroczystość w Katedrze Wawelskiej. Podczas jubileuszu nie zabrakło okolicznościowych życzeń, które księżom jubilatom złożyli mieszkańcy Podczerwonego, przedstawiciele oddziału Związku Podhalan Podczerwone-Koniówka, i miejscowa młodzież. Do życzeń dołączyła się przedstawicielka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem, w której pracuje ks. Zbigniew. Dzieci z góralskiego zespołu “Śleboda” złożyły jubilatom życzenia śpiewem i wierszykami, które specjalnie na tę okazję przygotowała katechetka Danuta Skorupa.

Księża Zbigniew i Andrzej Ścisłowiczowie prywatnie są kuzynami. Dzieli ich rok, ale wspólnie postanowili udać się do Seminarium Duchownego w Krakowie. W latach 1988 – 1994 pobierali nauki, przygotowując się do kapłaństwa. Święcenia odbyły się 14 maja 1994 r., a w Podczerwonem odprawili swoją pierwszą mszę świętą. Ich drogi rozeszły się, ale cały czas są związani ze swoją miejscowością. Ks. Andrzej wyjechał na Ukrainę. Rozpoczął posługę kapłańską jako wikariusz w parafii w Zdołbunowie. Po roku został proboszczem i pełni tę funkcję do dzisiaj. Ksiądz Zbigniew pełnił posługę kapłańską jako wikariusz w wielu parafiach m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościelisku, Sieniawie, Młoszowie czy Bystrej Podhalańskiej. Obecnie pracuje w Sanktuarium Świętej Rodziny w Zakopanem. Jest także katechetą w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem. Jubileusz kapłaństwa był okazją do wspomnień księży, którzy wychowali księży Andrzeja i Zbigniewa – nieżyjących śp. ks. Tadeusza Jajko i śp. ks. Franciszka Niewiedziała oraz ks. Józefa Bizonia, który przed 30 laty został proboszczem parafii w Podczerwonem. Pełnił tę funkcję przez 17 lat, a obecnie jest proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

Facebook Comments