Chrystus Zmartwychwstan jest!

Przy wtórze dzwonów zabrzmiało późnym wieczorem Chwała Bogu na wysokościach! 

Wielka Sobota to drugi dzień w roku liturgicznym, w którym nie odprawia się Mszy św. Po zapadnięciu zmroku i poświęceniu ognia, następuje niezwykle bogata Liturgia Słowa. Trwa ona przeszło godzinę, a w jej skład wchodzą psalmy, czytania ze Starego i Nowego Testamentu oraz homilia.

Żydzi początek nowego dnia liczyli od zapadnięcia zmroku, stąd też, choć według naszego pojęcia w Wielką Sobotę odprawiana jest Msza św., to według ich rachuby zaliczana jest ona do dnia Zmartwychwstania Pańskiego. Kiedy więc noc nabierze swojej głębi i „nastaje nowy dzień”, rozpoczyna się, poprzedzająca Eucharystię, Liturgia Chrztu. Najpierw uroczyście w litanii wzywa się wstawiennictwa Wszystkich Świętych, a następnie kapłan wkłada zapalony Paschał do wody, poświęcając ją. Zaraz potem przy świecach następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i przygotowanie do niesprawowanej od Wielkiego Czwartku Eucharystii.

Nasze obchody Wielkiej Soboty rozpoczęły się o godz. 19.30 poświęceniem ognia przed kościołem. Po pobłogosławieniu rozpalonych przez służbę liturgiczną płomieni ks. proboszcz zapalił od nich paschał oznaczony rokiem 2019, a następnie wniósł  go do kościoła.

Uroczysta procesja rezurekcyjna odbyła się tuż po zakończeniu Eucharystii. Wzięli w niej służba liturgiczna, orkiestra strażacka, dziewczęta i mężczyźni niosący feretrony i chorągwie oraz wierni. Jako pierwszy krzyż niósł sam sołtys wsi Józef Pietraszek, a zaraz za nim figurę Jezusa Zmartwychwstałego członek Rady Sołeckiej Julian Łukasz. Obchody Wigilii Paschalnej i Nocy Zmartwychwstania zakończyły się uroczystym odśpiewaniem Te Deum.

Facebook Comments