Śpisko Watra. Krempaski akcent także w Niedzicy

7 lipca przy GOK-u w Niedzicy już po raz 28. zapłonęła Śpsko Watra, symbol letniego przeglądu spiskiego folkloru.

Uroczystego rozpoczęcia i rozpalenia Śpiskiej Watry dokonał wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz w towarzystwie parlamentarzystów: Anny Paluch, Andrzeja Guta – Mostowego, starosty powiatu nowotarskiego Tomasza Hamerskiego, prezesa Związku Podhalan Juliana Kowalczyka, prezesa Związku Polskiego Spisza Jana Budza, asystentki konsula Węgier w Polsce Juliany Sarkan-Gal oraz Sławomira Czarneckiego, kompozytora i sympatyka Spisza.

Podczas przeglądu bogactwo i różnorodność Spisza zaprezentowało 13 zespołów z polskiego Spisza: Trybskie Dzieci z Trybsza, Dunajec z Niedzicy w dwóch grupach wiekowych, Spiszacy z Łapsz Niżnych, Kacwińskie Borówecki z Kacwina, Bystry Potok z Kacwina, Czardasz z Niedzicy, Mali Jurgowianie z Jurgowa, Torecki i Lotry z Łapszanki, Mali Frydmanianie i Frydmanianie z Frydmana, Mali Toniecnici i Młody Jawor z Krempach oraz Koło Gospodyń Wiejskich Frydmanianki, a także goście z Węgier: zespół Aranyalma Néptánccsoport  oraz chór Aranyalma Kórus.

Występy na scenie zakończył energetyczny koncert Śpiskiej Qmpaniji, który zapewnił zgromadzonej publiczności moc niezapomnianych wrażeń.

Uczestnicząc w przeglądzie, można było również  podziwiać wystawę  pn. „Barwy Spisza” – elementy stroju spiskiego, odmiany jurgowskiej ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz zapoznać się z Punktem Obsługi Ekodoradcy Gminy Łapsze Niżne.

Partnerami imprezy byli: ZEW Niedzica S.A., Stowarzyszenie Sprężyna- Centrum Edukacji Nieformalnej, Muzeum Tatrzańskie, zaś współorganizatorem był Powiat Nowotarski.

Za: https://lapszenizne.pl/aktualnosci/spisko-watra-1

Facebook Comments