Śpisko Qmapnijo na najwyższym podium Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Dla członków Śpiskiej Qmpaniji miniony weekend 20 – 23 czerwca był bardzo emocjonujący. Nie dość, że zagrali na tak prestiżowym konkursie jak Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, to jeszcze zdobyli na nim I miejsce!

A konkurencja była niemała, bo w kategorii “KAPELE” wystąpiło aż 29 kapel ludowych! Po przesłuchaniu wszystkich zespołów 11-osobowe jury z przewodniczącym prof. dr hab. Janem Adamowskim na czele zdecydowało się przyznać BASZTĘ i kwotę 2600 zł Kapeli Jana Szymańskiego z Albinowa (woj. łódzkie), a I miejsce wraz z kwotą 1900 zł otrzymało sześć innych kapel, w tym Śpisko Qmpanijo w składzie: Maria Wnęk – śpiew, Dominika Trybuła – skrzypce i śpiew, Igor Skrzypaszek – skrzypce, Wojciech Śliwiński – cymbały węgierskie, Sylwester Fic – kontrabas i Paweł Gacek – altówka.

Wyjaśnijmy, głównym celem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu, które przez wzgląd na zmiany kulturowe i cywilizacyjne mogą zostać zaprzepaszczone. Sam Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych wraz z Targami Sztuki Ludowej został już wpisany na krajową listę „dobrych praktyk”, służących realizacji postulatów zawartych w Konwencji UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego – czytamy w protokole komisji festiwalu. 

Z dokładnym protokołem można zapoznać się poniżej:

https://csklublin.pl/2024/06/23/kazimierz2024

Wszystkim muzykom Śpiskiej Qmpaniji serdecznie gratulujemy! I czekamy na kolejne sukcesy!

Facebook Comments