Zagrali i zatańczyli na Festiwalu “Wszystkie Mazurki Świata” w Warszawie

Sobota 20 kwietnia była dla Śpiskiyj Qmpaniji i członków zespołu Zielony Jawor emocjonującym dniem. Wzięli udział w Festiwalu “Wszystkie Mazurki Świata” – karnawale w sercu Warszawy.

Wszystko zaczęło się od wysłania zgłoszenia, zawierającego zdjęcie kapeli i trzy przykładowe nagrania. Konkurs adresowany był do młodych instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel czerpiących ze źródeł polskiej muzyki wiejskiej i miał na celu promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki wiejskiej z różnych regionów Polski oraz poszukiwanie formuł na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze.

– Wysłaliśmy trzy spiskie melodie. Wśród wielu zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs, Śpisko Qmpanijo dostała wyróżnienie i jako laureaci zostaliśmy zaproszeni na Koncert i Noc Tańca w Warszawie Festiwal “Wszystkie Mazurki Świata” – wyjaśniała założycielka Śpiskiyj Qmpaniji Maria Wnęk

Emocji z tej okazji było co niemiara. Swoje 30 minut na głównej scenie Śpisko Qmpanijo w składzie: Maria Wnęk, Dominika Trybuła, Igos Skrzypaszek, Wojciech Śliwiński, Sylwester Fic i Paweł Gacek zaprezentowała o godz. 3.20 nad ranem. Ale już wcześniej koncertowała na bocznych parkietach. Żywiołowe czardasze, słowackie i polskie utwory z miejsca zelektryzowały publiczność do tańca, zwłaszcza że zatańczyła też do nich para taneczna w składzie: Kinga Waniczek i Grzegorz Trybuła.

– To była niezwykła noc. Wszyscy uczestnicy, tj. publiczność i występujące kapele, nauczyli się tańczyć oberka. Urzekła nas zarówno magia tańca, jak i różnorodność muzyki, która naprawdę łączy. Polaków i Austriaków połączyła np. muzyka węgierska. A że to bardzo duży i prestiżowy festiwal i konkurs, było to dla nas wielkie wyróżnienie – podkreślała Maria Wnęk.

https://www.facebook.com/SpiskoQmpanijo/videos/7925178200880758

Przedsmak tego, co się działo i jak się działo, prezentujemy na amatorskich nagraniach. Dość powiedzieć, że impreza trwała do białego rana, a na głównej i bocznych scenach tańczyło ok. 600 osób!

Więcej o tym wydarzeniu pod: https://www.facebook.com/festivalmazurki/?locale=pl_PL i https://www.festivalmazurki.pl/

Facebook Comments