Niedziela Palmowa – ogłoszenia

Niedziela Męki Pańskiej (Palmowa) 24.03.2024 r.

  1. Dziś po każdej Mszy Świętej poświęcenie palm na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Na Mszach świętych czytana jest /lub śpiewana/ Męka Pańska.
  2. W tym tygodniu będziemy przeżywać Triduum Paschalne, czyli Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Każdy ochrzczony powinien przeżywać te dni w stanie łaski uświęcającej. Przebieg liturgii Triduum Sacrum w naszej parafii:
  3. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800 po polsku z czytaniami i śpiewem na przemian. Po Mszy Św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i czuwanie do 2400.
  4. Wielki Piątek – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i zakaz udziału w zabawach. W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Św. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 1500 . Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 1800. Po przeniesieniu Jezusa do kaplicy Grobu Bożego będzie odprawiona droga krzyżowa i Gorzkie Żale, a czuwanie potrwa do 2400. Porządek adoracji Krzyża: w czasie liturgii Męki Pańskiej do adoracji podejdą ministranci, lektorzy, służba kościelna i rada parafialna, dzieci klasy III szkoły podstawowej z rodzicami,
  5. Wielka Sobota – adoracja Pana Jezusa w Grobie od 700. Choć w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jednak Kościół zachęca wiernych do powstrzymania się od jedzenia mięsa. Poświęcenie pokarmów o godz. 1000 i 1100 po polsku, o 1030 po słowacku. O godz. 1500 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  6. Wigilia Paschalna – rozpoczyna świętowanie Wielkanocy. Msza św. Wigilii Paschalnej rozpocznie się o 1800. Składają się na nią: poświęcenie ognia i paschału, Orędzie Wielkanocne, liturgia słowa z czytaniami i śpiewem na przemian po polsku i słowacku, poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św. (przynosimy świece – w czasie liturgii nie zapalamy ich zapalniczką czy zapałkami, ale odpalamy od paschału i płomień wzajemnie sobie przekazujemy; pomogą w tym ministranci, lektorzy). Msza św. po słowacku. W tym roku z grobu wychodzimy ze śpiewem w języku polskim. Bardzo proszę o przygotowanie świec i feretronów, zapraszam orkiestrę na uroczystą procesję rezurekcyjną.
  7. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – największe i najważniejsze święto chrześcijaństwa. Msze św. będą o godz. 730, 900 i 1030. Według takiego samego, świątecznego porządku, msze święte będą odprawiane w Poniedziałek Wielkanocny.
  8. Wszystkim życzę błogosławionego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych!
Facebook Comments