Ostatki – Fasiangy 2024 (ZDJĘCIA)

W ostatni weekend karnawału (10-11 lutego br.) odbył się XXVIII rocznik imprezy Ostatki – Fašiangy – tym razem w Nowej Białej ze względu na przesunięty na niedzielę odpust ku czci św. Walentego w Krempachach. Tradycyjną imprezę święto folkloru słowackiego i spiskiego zorganizowało Towarzystwo Słowaków w Polsce.

W sobotę wieczorem na scenie Słowackiego Domu Kultury w Nowej Białej odbył się konkurs instrumentalistów, solistów, grup śpiewaczych, kapel  – z Nowej Białej,  Frydmana,  Łapsz Wyżnych, Czarnej Góry, Jurgowa, Niedzicy oraz połączonej kapeli z Łapszanki, Rzepisk, Trybsza i Krempach, zaprezentowała się  również kapela Śpisko Qmpanijo z Krempach.

Niedzielne zmagania rozpoczął gościnny występ młodzieżowego zespołu folklorystycznego Maguráčik z Kieżmarku na Słowacki, który zaprezentował góralski folklor słowackiego Podtatrza w wersji stylizowanej. Żywiołowe, dynamiczne tańce i wspaniała kapela podobały się licznie zgromadzonej publiczności.  A potem   zaprezentowały się spiskie zespoły folklorystyczne  – Spiš i Mali Bielanie z Nowej Białej, Dolina z Krempach, Hajduki z Łapsz Wyżnych, Torecki i Łapsańskie Łotry z Łapszanki oraz Niedzickie Zazraki z Niedzicy.  Między występami zespołów zaprezentowały się grupy śpiewacze zespołu Dolina Krempach oraz kapela rodzinna Mariana Kikli z Czarnej Góry.

Komisja konkursowa oceniła poszczególne występy i przyznała zajęte miejsca. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom uznania oraz nagrodę rzeczową lub pieniężną. Zespół Dolina z Krempach zajął I miejsce razem z zespołem Spiš z Nowej Białej. W grupie instrumentalistów  młodzieżowych I miejsce zdobyła Amelia Pietraszek. II miejsce w grupie instrumentalistów dorosłych zajęła Zuzana Pietraszek. Natomiast żeńska i męska grupa śpiewacze zespołu Dolina z Krempach  zajęły II miejsca. Wśród kapel ludowych I miejsce zdobyła Śpisko Qmpanijo z Krempach.

Tekst: Dominik Surma

Zdjęcia: Franciszek Pacyga i Jan Krzysztofek

Facebook Comments