Czwartek 14 grudnia – Dzień Słodkości u Przedszkolaków

W tym dniu panie z Koła Gospodyń Wiejskich odwiedziły naszych najmłodszych w krempaskim Przedszkolu ,,Miś Uszatek” i przeprowadziły pokazowe warsztaty pieczenia i dekoracji pierników.

Pierniki – jak głosi legenda – przybyły do Polski z dalekiej krainy, z przepisu armeńskiego mnicha i trafiły najpierw do Gdańska, a później do Torunia.

Piernik to symbol bogactwa, dobrobytu, luksusu i słodkiego życia. To także sposób walki z przeziębieniem. Przyprawy korzenne, takie jak: imbir, goździki i cynamon rozgrzewają, stawiają barierę przed infekcjami i wspomagają układ odpornościowy.

Toruńscy piekarze obeznani z piernikami twierdzą, że pierniki są jak wino. Im dłużej leżakują, tym są smaczniejsze. Ponoć dawniej zarabiano ciasto jak urodziła się córka i przez lata przechowywano je w specjalnych drewnianych beczkach. A piekło się ciastka z tego ciasta dopiero wtedy, kiedy córka wychodziła za mąż.

My się tym nie sugerowałyśmy i już piekłyśmy, choć nie wiadomo, czy słodkie pierniki dotrwają do świąt. Przedszkolakom jednak bardzo smakowały. Było nam bardzo przyjemnie pracować w towarzystwie przemiłych, cudownych, uzdolnionych artystycznie dzieciaków i ich opiekunek. Dziękujemy Pani Iwonce za zaproszenie, a wszystkim życzymy udanych świątecznych wypieków.

Pozdrawiamy- KGW Krempachy 🙂

Facebook Comments