Odkrywanie Słowackiej Sztuki. Wyjazd uczniów z Krempach na warsztaty do Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu na Słowacji.

21 października 2023 r. był dniem, który na zawsze pozostanie w pamięci uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krempachach uczęszczających na lekcje języka słowackiego.

W ramach wsparcia projektu przez Urząd dla Słowaków Mieszkających poza Granicami Kraju, uczniowie mieli niezwykłą okazję, aby zgłębić tajniki kultury słowackiej i rzemiosła podczas wyjazdu do malowniczego muzeum w Zubercu na Słowacji.

Tematem przewodnim tej wyjątkowej wycieczki było “Učíme sa z minulosti a tvoríme našu budúcnosť” – “Uczymy się z przeszłości, tworzymy naszą przyszłość”, co idealnie oddaje ducha projektu. Celem tego przedsięwzięcia było nie tylko poznanie kultury i historii słowackiej, ale również zachęcanie uczniów do kształtowania własnej przyszłości, korzystając z mądrości przeszłości.

Wycieczka rozpoczęła się wcześnie rano, gdy entuzjastyczni uczniowie i ich opiekunowie wyruszyli w podróż do Muzeum Wsi Orawskiej w malowniczym Zubercu na Słowacji. Po przybyciu na miejsce, zostali serdecznie przywitani przez dyrektora muzeum, mgr. Richarda Janoštína, który stał się ich przewodnikiem i mentorem podczas całego dnia.

Muzeum Wsi Orawskiej na Słowacji to miejsce pełne historii i tradycji, które przenosi uczestników w czasie do życia na wsi w przeszłości. Chaty i eksponaty, które można tu zobaczyć, stanowią autentyczny przegląd kultury słowackiej. Dla uczniów była to okazja do poznania tradycyjnych rzemiosł, w tym garncarstwa i malowania na szkle. Pod czujnym okiem miejscowych rzemieślników, uczestnicy mogli próbować swoich sił w tych tradycyjnych dziedzinach, co stanowiło niezapomniane doświadczenie. Dyrektor muzeum, mgr. Richard Janoštín, podzielił się z uczniami fascynującą wiedzą na temat historii i kultury Słowacji. Jego pasja do dziedzictwa kulturowego była inspiracją dla młodych uczestników, pomagając im lepiej zrozumieć swoje korzenie i przeszłość.

Pod okiem doświadczonych artystów i rzemieślników, uczniowie mogli nie tylko podziwiać te tradycje, ale również samodzielnie spróbować swoich sił. Malowanie na szkle stało się szansą na wyrażenie własnej kreatywności. Pod czujnym okiem doświadczonego artysty, uczniowie mogli pomalować własne rysunki na szkle, co okazało się fascynującym doświadczeniem artystycznym. Niezapomnianą częścią wyjazdu było również warsztaty garncarskie. Pod okiem garncarza, uczniowie mieli szansę spróbować swoich sił w tworzeniu naczyń z gliny. To było nie tylko ciekawe doświadczenie, ale również praktyczna lekcja rzemiosła, które od pokoleń jest przekazywane wśród Słowaków. Ten wyjątkowy wyjazd nie tylko dostarczył uczniom praktycznych umiejętności artystycznych i rzemieślniczych, ale także stał się inspiracją do tworzenia i wyrażania siebie.

Projekt ten doskonale wspiera cele edukacyjne i kulturowe mniejszości słowackiej w Polsce. Daje uczniom możliwość zgłębiania swojej tożsamości kulturowej, uczenia się od ekspertów i jednoczesnego wyrażania siebie w kontekście dziedzictwa kulturowego. Dzięki takim inicjatywom, młodzi ludzie mogą odkrywać swoje korzenie i jednocześnie kształtować swoją przyszłość. To wspaniały przykład, jak edukacja kulturowa może inspirować i rozwijać młode pokolenia. Dzięki takim inicjatywom, młodzi ludzie mogą odkrywać swoje korzenie i jednocześnie tworzyć własne ścieżki w życiu, szanując dziedzictwo kulturowe. Projekt ten pozwolił uczniom na odkrycie swoich korzeni i jednocześnie na budowanie swojej przyszłości w duchu szacunku dla przeszłości i kultury słowackiej.

Tekst i fot.: Marek Bryja

Facebook Comments