Spisko-amerykańskie gotowanie

Ach, co to był za smaczny, pachnący wypiekami dzień!

W poniedziałek 18 września w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach na propozycję dyr GOK Józefy Kuchty panie z naszego KGW zorganizowały dla grupy z USA- pasjonatów kuchni polskiej – piękny pokaż kulinarny.

Gosposie krempaskie, angażując do współpracy gości, przygotowywały potrawy. Wspólnie gotowaliśmy: zupę grzybową, gołąbki w sosie pomidorowym, pierogi ruskie, pierogi z serem, upiekliśmy też babę z kakao i borówkami, grulownik i chlebek, który posmarowany smalcem wszystkim bardzo smakował. Po ugotowaniu potraw była wspólną degustacja. Goście skosztowali też pysznych nalewek, którymi gospodynie częstowały.

Dodatkową atrakcją tego spotkania było darcie pierza. Panie z USA nieźle sobie radziły. Maria Krzysztofek opowiedziała gościom o tej dawnej tradycji, o przeznaczeniu pierza i pokazała, właściwie uszyła, małą podusie. Oczywiście podusia w śpiskiej obłuczce pojechała do USA.

Na koniec spotkania było przebieranie się w stroje spiskie i pamiątkowe wspólne zdjęcia. Było miło i przyjemnie, przede wszystkim smacznie. Jesteśmy poruszone tym, że cząstka naszej krempaskiej kultury kulinarnej pojedzie aż ,,za wodę” do USA.

Dziękujemy!

Tekst i zdjęcia: Maria Krzysztofek

Facebook Comments