Grupa “Starsi Ino Wiekiym” zajęła w Jabłonce III miejsce

10. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie odbyły się w dniach 17-19 marca br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

W jubileuszowej edycji udział wzięło 12 grup z 7 powiatów województwa małopolskiego, które przygotowały przedstawienia w kategorii sztuk gwarowych i adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych oraz w kategorii inscenizacji tekstów literackich

W piątkowe popołudnie, przy dźwiękach „trombit Haniaczyków” Przegląd uroczyście otworzyli organizatorzy: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Andrzej Zarych.

Prezentowane przedstawienia były oryginalne i różnorodne. Amatorskie grupy teatralne wniosły dużo wysiłku w przygotowanie spektakli, które oceniała komisja artystyczna w składzie: Karolina Fortuna – aktorka, dramatopisarka z Fundacji Sztuka Teatru w Nowym Sączu, Kamil Urban – aktor Teatru im. Solskiego w Tarnowie, Benedykt Kafel – etnograf, Janusz Michalik – specjalista ds. animacji kultury i teatru w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (przewodniczący jury). Scenicznym prezentacjom towarzyszyły rozmowy warsztatowe, w których brała udział komisja artystyczna oraz realizatorzy, instruktorzy i aktorzy przedstawień.

W niedzielnie popołudnie, po zakończeniu konkursowych prezentacji z programem „Rafacki” gościnnie wystąpił zespół regionalny OwCoK oraz zagrała orawska muzyka ARVA. Następnie odczytano protokół. A nagrody wręczali: gospodarz gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica.

Na koniec jubileuszowej edycji zaśpiewano „Sto lat”. Był też tort, którym poczęstowano uczestników i gości. Trzy dni Posiadów Teatralnych ciepło i dowcipnie prowadziła Anna Olesińska.

Grand Prix festiwalu teatralnego zdobyło koło teatralne u STASZIC we współpracy z Teatrem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie, za ukazanie lokalnej historii w artystyczny, świadomy i przejmujący sposób w spektaklu pt. „Podróż do krainy cieni, czyli Pocztówki ze starego Chrzanowa” w reż. Marcina Kobierskiego.

W kategorii sztuki gwarowej i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej za spektakl pt. „Miłość Hanusi” i zespołowi regionalnemu WILKOWICANIE z Wilkowiska za spektakl pt. „Zoraza we wsi”.

W kategorii tej nagrodzono też zespoły z naszego regionu. Drugie miejsce ex aequo przyznano Grupie Teatralnej FRYDMANIANIE z Frydmana za spektakl pt. „Downiyj to było downiyj” w reż. Bernadety Pawlik oraz Grupie Teatralnej MARUSYNIANKI z Maruszyny za spektakl pt. „Skoranie boskie z tymi chłopami”, a trzecie: Grupie Teatralnej STARSI INO WIEKIYM z Krempach za spektakl pt. „Po sąsiedzku – kora za płotym” w reż. Marii Krzysztofek oraz i Zespołowi Regionalnemu ŚWARNI z Nowego Targu za spektakl pt. „Jako Kuba do nieba poseł” w reż. Marina Kudasika.

W kategorii inscenizacja tekstów literackich lub wystawienie nowonapisanej sztuki – drugie miejsce przyznano Orawskiej Grupie Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej za spektakl pt. „Królowa Orawy” w reż. Roberta Kowalczyka, a trzecie Kołu Teatralno-Filmowemu OBIEKTYWNI – REAKTYWACJA z Lipnicy Wielkiej za spektakl pt. „Nie-Boska komedia” w reż. Aliny Kubackiej.

Zwycięstwo w tej kategorii przypadło Grupie Teatralnej WRZĄSOWICE z Wrząsowic, pow. krakowski, za spektakl pt. „Dziady część II” w reż. Andrzeja Roga;

Poniżej prezentujemy dokładne wyniki 10. Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady Teatralne na Orawie.”

Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej 10. Jubileuszowe Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich

Zdjęcia: Łukasz Sowiński

Źródło: UG Jabłonka

Facebook Comments