Jak kura przyniosła I miejsce (ZDJĘCIA)

Krempaskie gaździnki znowu dziś udowodniły, że w wystawieniu scenek rodzajowych nie mają sobie równych! No chyba że KGW w Łopusznej 🙂

W sobotę 24 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się coroczny, szósty już Przegląd Artystyczny KGW z terenu gminy Nowy Targ. Wzięło w nim udział 11 kół: z Dursztyna, Nowej Białej, Krempach, Łopusznej, Ostrowska, Gronkowa, Pyzówki, Obidowej, Długopola, Szlembarku i Gronkowa. Panie rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach: scenki rodzajowej i śpiewu

Imprezę tradycyjnie już otworzyła dyrektorka GOK Józefa Kuchta, a pomagali jej w tym wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch i przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat. W skład jury weszły: Anna Mlekodaj, Ewa Iwulska i Wanda Szado-Kudasik.

Jako pierwsze na deskach sceny w Łopusznej zaprezentowało się KGW z Krempach. Panie postawiły na humorystyczną i z życia wziętą scenkę rodzajową pt. “Zwada o kurę”. – Przygotowałyśmy ją dużo wcześniej, ale do tej pory widzieli ją tylko mieszkańcy Krempach. Pomyślałyśmy więc, że dobrze będzie pokazać ją szerszemu gronu, np. tutaj, w Łopusznej – wyjaśniała przewodnicząca koła Maria Krzysztofek.

I tak piękny, słoneczny dzień przerywa – ni stąd, ni zowąd, zwada o kurę, która pałęta się gdzieś przy płocie. Dość powiedzieć, że dwie mieszkające po sąsiedzku siostry w obronie swojej “własności” biorą się ostro za łby. Padają oskarżenia o niegospodarność, niechlujstwo, kryminalną przeszłość i o hodowanie marihuany. Impas przerywa dopiero wizyta trzeciej z nich i konieczność pozowania do rodzinnego zdjęcia.

– Wszystkim kołom należą się wielkie wyrazy uznania i podziękowania za ich wkład i zaangażowanie w kultywowanie i przekazywanie tradycji. To łączenie pokoleń było dziś u pań widać – przekonywała na koniec przewodnicząca jury Anna Mlekodaj.

Spośród wszystkich prezentujących scenki rodzajowe kół, KGW z Krempach i KGW z Łopusznej uhonorowano najwyższym, pierwszym miejscem. – To dla nas wielki zaszczyt – zapewniały już po przeglądzie gaździnki z Krempach.

Więcej zdjęć pod: https://24tp.pl/n/99097

Facebook Comments