Włodawiacy i Spiszacy

16 stycznia w Ośrodku Wypoczynkowym H.A.T.A w Niedzicy zespół Zielony Jawor dał pokaz tańców spiskich przed zespołem regionalnym z Włodawy.

Włodawska młodzież przyjechała do Niedzicy już w poniedziałek 13 stycznia i czas ten spędziła na zaznajamianiu się z kulturą spiską, a zwłaszcza spiskimi tańcami. – Nie zależało nam na tym etapie na gotowej choreografii, ale na opanowaniu podstawowych figur i kroków – wyjaśniała Anna Mróz, kierowniczka zespołu “Włodawiacy”. Dlatego to o ich pokazanie poprosiła zapoznaną w 2001 r. Marię Wnęk. Jak przyznała, warsztaty, które udało się jej wspólnie z kierowniczką Zielonego Jawora w Niedzicy przeprowadzić, były dokładnie tym, czego dla swojego zespołu pragnęła.

Swoistego rodzaju zwieńczeniem nauki podstawowych figur tanecznych był jednak pokaz wiązanki tańców spiskich, który tancerze Zielonego Jawora dali przed Włodawiakami i towarzyszącymi im Podlasiakami w czwartek 16 stycznia. Przybysze ze Wschodu mieli również okazję zapoznania się na żywo z bogactwem i historią strojów spiskich.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tutaj zobaczyłam – podkreślała tuż  po pokazie Anna Mróz. – Teraz wiem, że jeszcze długa droga przed nami…

Facebook Comments