Już po raz 23, na scenie WDK w Krempachach w dniach 23 – 24 lutego 2019 r., odbył się cykliczny przegląd folkloru Spisza i Orawy – Ostatki – Fašiangy, organizowany przez Towarzystwo Słowaków w Polsce.
Wszystkich zebranych przywitał Ludomír Molitoris – Sekretarz Generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce.
Z zaproszonych gości imprezę zaszczycili: Adrian Kromka – Dyrektor Słowackiego Instytutu w Warszawie z rodziną, Jan Varšo. – Przewodniczący Urzędu ds. Słowaków za Granicą, Slavomír Nagy – Konsul RS w Krakowie, Józef Pietraszek – sołtys wsi, miejscowi samorządowcy, nauczyciele, nauczyciele emerytowani, działacze Towarzystwa Słowaków z Orawy i Spisza, redakcja miesięcznika Život, mieszkańcy Krempach, Spisza i Orawy.
Z okazji 70 – lecia Towarzystwa Słowaków w Polsce, przydzielono Złote Odznaki „Za Zasługi” dla Walentego i Marii Olejarczyków z Niedzicy, długoletnich aktywnych członków zespołu Veselica, którzy w tym roku obchodzili 70 lat pożycia małżeńskiego.
Dwudniowe zmagania na scenie rozpoczął gość – FS Goral z Suchej Hory na Słowacji. W sobotę wieczorem występowali: śpiewacy, instrumentaliści, grupy śpiewacze i kapele ludowe ze Spisza z Kacwina, Frydmana, Łapsz Wyżnych, Jurgowa, Czarnej Góry i Krempach oraz męska i kobieca grupa śpiewacza z zespołu Dolina z Krempach.
Sobotnie zmagania artystyczne sprawnie prowadzili Dorota Moś i Józef Lorenc, w niedzielę Dorota Moś i Monika Pacyga a w komisji konkursowej zasiedli: Michał Król, Maria Kowalczyk oraz licencjonowana choreografka ze Słowacji Vlasta Horniakova.
W niedzielę wystąpiły zespoły folklorystyczne działające przy TSP oraz śpiewacy, instrumentaliści z Orawy. Zespół Spiš z Nowej Białej wystąpił ze sceną Ocepiny, zespół z Podwilka wykonał scenkę Obróbka kapusty, zespół Młode Hajduki zatańczył tańce spiskie a seniorzy zespołu Hajduki z Łapsz Wyżnych wykonali scenkę rodzajową Krzciny, Weronika Stasiakowi z Orawy opowiedziała skecz Nie pij mlyka. Krempaskie baby wykonały scenkę Jak ozynic 40 letniego Jasia, po nich wystąpiły Łapszańskie Dzieci z zabawami dzieci. Zespół Dolina z Krempach (druga rocznica założenia zespołu) przy aplauzie publiczności zatańczył program z Horehronia. Niedzickie Zazraki nawiązujące na działalność byłego zespołu Veselica wykonali scenkę rodzajową Kisynie kapusty, pełną humoru i spiskiej swady opowiastka życia na wsi w okresie niesopustu.
Na zakończenie dwudniowego maratonu kulturalnego jury poddało wszystkich występujących wnikliwej ocenie merytorycznej tak pod względem ubiorów jak i wykonania przygotowanego repertuaru. Poziom występów znacznie się podniósł w porównaniu do lat ubiegłych. Widoczna jest dbałość o wymowę, ubiór, rekwizyty, śpiew i kunszt opanowania instrumentów muzycznych. Daliśmy – powiedział Sekretarz Generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce M. Molitoris – możliwość występu wszystkim chętnym, którzy czują więź z mniejszością słowacką w Polsce. Komisja konkursowa oceniła poszczególne występy i przyznała zajęte miejsca. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy puchar i dyplom uznania oraz nagrodę rzeczową lub pieniężną.
Zaproszenie od organizatorów festiwali w Detve i Zlateho dukata otrzymały zespoły Dolina i Młode Hajduki. Natomiast Emilia Brzyzek, Dawid Pietraszek, Zuzanna Pietraszek z Krempach oraz zespół Koce Łapki z Czarnej Góry otrzymali zaproszenie na festiwale organizowane przez Podtatrzański Ośrodek Oświatowy w Popradzie.
Wielkie słowa uznania należą się współorganizatorom czyli zarządowi Koła Krempachy TSP za włożony wysiłek organizacyjny. 23 impreza folklorystyczna odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji RP, Urzędu dla Słowaków żyjących za granicą, Słowackiego Instytutu w Warszawie oraz prywatnym sponsorom.
Scenografię imprezy tworzyły koronki w całości wykonane przez krajanę Zofię Kaczmarczyk. Nagłośnienie sali z powodzeniem realizował Michał Krzysztofek.
Patronem medialnym jest miesięcznik Život oraz strona internetowa krempachy.pl.
Tekst Franciszek Pacyga, zdjęcia FP, Kajot -24.02.2019 r.