KGW Krempachy – Zasłużone dla Gminy Nowy Targ

Koła Gospodyń Wiejskich z: Dursztyna, Gronkowa, Harklowej, Krempach, Ludźmierza, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowska, Waksmunda oraz Lucyna Chowaniec, Maria Kaczmarczyk, Teresa Pitek, Zofii Komperda i Zofii Ścisłowicz – otrzymały w tym roku tytuł Zasłużony dla Gminy Nowy Targ.

Uchwały o nadaniu tytułu radni przyjęli na minionej sesji. – Tytuły zostaną wręczone podczas konkursu potraw regionalnych w lipcu – poinformował Stanisław Buła, przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ.

Wnioski o przyznanie tytułów złożyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Przyznane zostały z okazji 50-lecia Konkursu Potraw Regionalnych. Dlatego dotyczą kół gospodyń wiejskich oraz mieszkanek, które od wielu lat aktywnie działają w kołach.

Kapituła, pod przewodnictwem Stanisława Buły, pozytywnie zaopiniowała wnioski o przyznanie tytułów. Publikujemy w całości uzasadnienie kapituły dla przyznania poszczególnych wyróżnień:

Koło Gospodyń Wiejskich w Krempachach:
Jest jednym z najstarszych kół działających na terenie gminy Nowy Targ. W latach 60. XX wieku Koło Gospodyń Wiejskich w Krempachach zajmowało się organizacją różnych kursów takich jak: szycia, gotowania, pieczenia czy robienia przetworów. Od roku 1974 KGW Krempachy bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych oraz w Przeglądach Artystycznych KGW w Łopusznej, jak również wzięło udział w Bitwie Regionów w Poroninie.

KGW Krempachy może się pochwalić wieloma dyplomami wśród, których są: statuetka za produkt lokalny i spożywczy od Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolic (2010 r.); statuetka dla najlepszego Koła Podhala w plebiscycie Gazety Krakowskiej (2013 r.); dyplom uznania od marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy (2015 r.). KGW Krempachy organizowało takie akcje jak: zbiórka dla uchodźców z Ukrainy, wsparcie strażaków z OSP Krempachy, sprzątanie świata w Krempachach, spotkania dla seniorów.

Źródło: https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/92567/Dluga_lista_zasluzonych_dla_gminy_Nowy_Targ.html

Facebook Comments