Site icon Krempachy

1 listopada – jakie to święto?

Co roku 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjnie, tego dnia oddajemy hołd wszystkim osobom, które zostały uznane za święte w Kościele katolickim.

Tradycja ta ma już ponad tysiąc lat, jednak wywodzi się aż ze starożytności. Już wtedy bowiem celebrowano życie i spuściznę męczenników.

W XI wieku Wszystkich Świętych zostało ustanowione “świętem nakazanym” – tego dnia osoby wierzące muszą wziąć udział we Mszy świętej.

Zazwyczaj tego dnia odwiedzamy cmentarze, aby uczcić pamięć naszych bliskich zmarłych. W efekcie, często błędnie nazywamy 1 listopada Świętem Zmarłych. Ten termin byłby jednak bardziej odpowiedni dla kolejnego dnia – 2 listopada.

2 listopada – Święto Zmarłych czy Zaduszki?

2 listopada wspominamy wszystkich zmarłych. Dzień ten w Kościele nazywany jest Dniem Zadusznym. Stąd też jego potoczna nazwa – Zaduszki. Funkcjonuje również nazwa “Święto Zmarłych”. Tego dnia osoby wierzące modlą się o zbawienie dla dusz, które znalazły się w czyśćcu i wspominają wszystkich zmarłych.

Uroczystości, w których bierzemy wtedy udział, wywodzą się z chrześcijańskiej tradycji słowiańskiej. To właśnie wtedy odprawiano obrzędy nazywane “Dziadami”.

Zaduszki, czy też Święto Zmarłych nie są dniem wolnym od pracy. Są jednak niemniej uroczyście obchodzonym świętem, niż jego poprzednik – Dzień Wszystkich Świętych.

A na zdjęciach dzisiejsze nabożeństwo na cmentarzu.

Facebook Comments
Exit mobile version