Site icon Krempachy

Lubczyk, mięta czy kolendra? Zioło jest dobre na wszystko!

U progu święta Matki Boskiej Zielnej piękną sesją fotograficzną i cenną nauką zielarstwa dzielą się z nami panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przeczytajcie…

Siła drzemiąca w naturze miewa ogromną moc. Odpowiednio dobrane leki ziołowe nie ustępują w skuteczności swoim chemicznym odpowiednikom. I w przeciwieństwie do nich, nie obarczają nas swoimi negatywnymi, ubocznymi skutkami. Bezpiecznie zbierać i użytkować możemy jednak tylko niewielką część  tego roślinnego bogactwa. Nie można całkowicie odejść od farmaceutyków, ale z powodzeniem możemy je wspierać preparatami ziołowymi – takie połączenie może dawać zaskakująco dobre efekty.

Nasze ogrody, łąki i lasy są bogate w zioła lecznicze o rozmaitych wartościach zdrowotnych. Wystarczy zwykły spacer, aby zaopatrzyć się w naturalną pomoc na nasze dolegliwości. Żeby upewnić się, że zbieramy właściwe rośliny oraz, czy przypadkiem nie są one pod ochroną, możemy wspierać się “Leksykonem zielarskim”. Zioła zawsze zbieramy w miejscach naturalnych i czystych – niepryskanych żadnymi chemikaliami.

Rosnące w naszym kraju zioła, pochodzące z naturalnych stanowisk, od pokoleń przynoszą korzystne rozwiązania w leczeniu. Działają przede wszystkim przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Oto niektóre z nich:

Zioła wykorzystywane są także w kosmetologii – np. do produkcji kremów i maseczek:

Na poprawę skóry i samopoczucia stosuje się też zioła do kąpieli:

Zioła to także niezawodne przyprawy w naszej kuchni. Są źródłem witamin, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i nasz wygląd. Bazylia, tymianek, oregano, pietruszka, koper, majeranek, mięta, lawenda, kolendra, szczypiorek, szałwia, kminek, kurkuma, rozmaryn, pieprz i goździki służą do poprawy smaku i jakości mięs, zup, sałatek itp.

Bukiety kwiatów i ziół święcimy 15 sierpnia na pamiątkę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kiedy to apostołowie, chcąc pochować ciało Maryi, w pustym grobie (zamiast ciała) zobaczyli wianki i pachnące kwiaty. Poświęcone kwiaty, zioła i owoce mają zapewnić nam dostatek na przyszły rok. Takie poświęcone ziele zapewniało dobrobyt w gospodarstwie, chroniło przed gradobiciem, powodzią i szkodnikami. Poświęcone wianki stawia się w oknach, przy gromnicach podczas burz, wierząc, że Maryja uchroni dom od piorunów i gradu. Dawniej z poświęconych 15 sierpnia ziół przygotowywano leki, a herbatki ziołowe podawano przez cały rok do posiłków.

Tekst: Maria Krzysztofek, zdjęcia: Agata Pacyga

Facebook Comments
Exit mobile version