Site icon Krempachy

Franciszek Pacyga rezygnuje, Zbigniew Mosz nowym kapelmistrzem

W przeddzień uroczystości Trzech Króli dotychczasowy kapelmistrz Franciszek Pacyga przekazał buławę kapelmistrzowską Zbigniewowi Moszowi, kończąc tym samym swoją 10-letnią posługę na rzecz orkiestry.

Tradycyjnie już styczeń jest miesiącem podsumowań i sprawozdań w organizacjach naszej miejscowości. We wtorek 5 stycznia po wieczornej próbie przed świętem Trzech Króli, Orkiestra Dęta przy OSP w Krempachach wzorem lat ubiegłych przygotowała podsumowanie działalności muzycznej za 2020 r., w tym tzw. „rachunki”.

Na początku skarbnik Józef Kalata przedstawił całoroczne dochody i wydatki, a losowo wybrana komisja sprawdziła i potwierdziła zgodność kasy.

Drugim punktem zebrania było sprawozdanie z muzycznej działalności, które przedstawił kapelmistrz Franciszek Pacyga. A wynikało z niego, że: powodu pandemii koronawirusa decyzją rządu RP zostały zawieszone aż do odwołania wszelkie zgromadzenia kulturalne, sportowe i muzyczne o charakterze masowym. Przez to nie odbyły się żadne przeglądy i parady orkiestr dętych, festyny itp. Działalność orkiestry została ograniczona do minimum. W styczniu 2020 r., jeszcze bez obostrzeń, orkiestra brała udział w otwarciu 28. Finału WOŚP w naszym WDK. Od połowy marca wprowadzony został tzw. „lokcdown”, więc święta Wielkiej Nocy odprawiono bez udziału orkiestry. Także Dzeń Strażaka – św. Floriana przeniesiono na koniec maja. W lipcu orkiestra przyłączyła się do „Gaszyn Challange” dla ratowania chorej Asi Podczerwińskiej i w remizie wykonała serię 10 pompek oraz wrzuciła kasę do skarbonki. Z zachowaniem dystansu i warunków Sanepidu żegnała też wielu parafian, także zmarłych na koronawirusa, uczestniczyła również w odpustach parafialnych.

W listopadzie Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Targu z siedzibą w Łopusznej „Za całokształt pracy i zaangażowanie” zakupił dla muzykantów dwie trąbki tłokowe firmy Yamaha za kwotę blisko 5 tys. zł.

Kapelmistrz podkreślał również, że nadal prowadzony jest kurs młodzieży na instrumentach. Szkolenie to  prowadzi instruktor Zbigniew Mosz, a finansuje GOK w Łopusznej. Stan załogi orkiestry wynosi obecnie 25 osób, a aktywnych jest 18 członków. Orkiestra stanowi bliźniaczą drużynę ochotników – muzyków w naszej OSP.

Po sprawozdaniu doszło do oficjalnego przekazania „buławy” nowemu kapelmistrzowi, którym decyzją członków wybrano Zbigniewa Mosza, dotychczasowego instruktora muzycznego i klarnecisty z wykształcenia. Z funkcją kapelmistrza pożegnał się natomiast po 10 latach przewodzenia orkiestrze Franciszek Pacyga – od 52 lat czynny klarnecista (1968 – 2020), który buławę przejął po Franciszkowi Łukaszowi. Teraz, ze względu na stan zdrowia, zdecydował się przejść na zasłużoną emeryturę orkiestranta.

W święto Trzech Króli orkiestra zagrała na sumie o godz. 9.00, następnie na placu wykonała minikoncert.

Orkiestrze, jej członkom i rodzinom trzeba życzyć dobrego i zdrowego 2021 roku.

Zdjęcia i tekst: Franciszek Pacyga

Facebook Comments
Exit mobile version