Site icon Krempachy

I, II, III miejsce i wyróżnienie dla Krempach w Łopusznej

Pełną gamę miejsc zdobyli dzisiaj reprezentanci Krempach. W Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się XXIX Gminny Przegląd Recytatorów i Gawędziarzy pod nazwą Święto Gwary Góralskiej i zabłysnęli w nim: Michał Brzyzek, Julia Tomaszkowicz, Wiktoria Sobolak i Bartosz Pacyga.

Na scenie zaprezentowało się 54 uczestników (37 recytatorów oraz 17 gawędziarzy) 3 kategoriach wiekowych (kat. klas 0-III, kat. klas IV-VI, kat. klas VII,VIII- Ggim.) Młodych wykonawców przesłuchiwały 2 komisje oceniające.

Pierwsza w składzie:Wanda Szado–Kudasik – przewodnicząca, Maria Wnęk i dyrektor GOK Józefa Kuchta przesłuchała 25 recytatorów i 7 gawędziarzy w 2 kategoriach i przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

Kategoria I klas 0–III – wiersze

Kategoria I klas 0-III – gawędy

Kategoria II klas IV–VI – wiersze

Kategoria II klas IV–VI – gawędy

Natomiast druga komisja w składzie: dr Anna Mlekodaj – przewodnicząca, Anna Krzysztofek i Ewa Iwulska przesłuchała 12 recytatorów i 10 gawędziarzy, przyznając następujące miejsca i wyróżnienia:

Kategoria III klas VII,VIII i III Gim. – wiersze

Kategoria III klas VII,VIII i III Gim. – gawędy

Komisje wytypowały do udziału w XLIII Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu następujących uczestników:

Komisja podkreślała zadowalający poziom posługiwania się gwarą wśród dzieci i młodzieży biorącej udział w tegorocznym przeglądzie:

Widać wzrost świadomości wśród rodziców i nauczycieli dotyczący podtrzymywania i kultywowania gwary podhalańskiej i spiskiej wśród dzieci oraz dbanie o zachowanie jej poprawnej formy – czytała przewodnicząca.

Komisja wyraziła również zadowolenie z faktu, iż dobór repertuaru do wieku uczestników jest odpowiedni, zwróciła jednak uwagę na dobór testów pod względem objętościowym, zdarzało się bowiem, iż młodzież prezentowała utwory krótkie. Prosiła również nauczycieli, rodziców oraz opiekunów przygotowujących dzieci do przeglądu, aby popracowały z podopiecznymi nad dykcją, oddechem podczas recytacji, emisją głosu oraz nie „zjadaniu” końcówek. Uczuliła przy okazji uczestników i opiekunów na zachowanie autentycznego, pełnego ubioru regionalnego oraz tradycyjnego uczesania dziewcząt.

Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej

Facebook Comments
Exit mobile version